Author |
se 610 blåtandsproblem |
mgns Joined: Nov 23, 2003 Posts: 0 PM |
Jag har en se 610 och installerat "xtnd connect for pc" + en usb blå tand från clas ohlson men jag får ingen kontakt med telefonen när jag försöker synka. Hittar ej enhet blir svaret.
Lösning ?
Mgns |
|
gareb Joined: Sep 05, 2002 Posts: > 500 PM |
Har du den sista proggvaran till Donglen?Annars så skall det fungera med att låta telefonen leta upp datorn.Kolla så att telefonen är synlig under kommunikation-bluetooth-alternativ.
_________________
The south gonna do it 'gain
[ This Message was edited by: GEORGIA REBEL on 2003-11-23 20:43 ] |
ppcrockar Joined: Mar 04, 2002 Posts: > 500 From: Sweden PM |
Svårt att veta riktigt var jag ska börja. Men jag antar att du parat telefonen och datorn och att det funkat. Därefter ska du skapa en seriell port i Bluetooth mjukvaran. Kom ihåg den porten.
Har du installerat MobilePhoneMonitor (=MPM) som ingår i SE's communication suite? Om du gjort det så gå in i Kontrollpanelen och Alternativ för phone monitor, där ska du aktivera den port som du angav i som seriellport. Aktivera och boka denna i MPM.
Dubbel klicka därefter på seriell-porten som du skapat i Bluetooth så att den blir aktiv (den blir grön). Starta därefter XTNDConnect och synkronisera. Nu ska det fungera, efter det behöver du inte starta seriell-porten för hand det fattar den själv. |
mgns Joined: Nov 23, 2003 Posts: 0 PM |
Dubbel klicka därefter på seriell-porten som du skapat i Bluetooth så att den blir aktiv (den blir grön).
var gör jag detta ?
[ This Message was edited by: mgns on 2003-11-24 11:20 ] |
ppcrockar Joined: Mar 04, 2002 Posts: > 500 From: Sweden PM |
I bluetooth neighbourhood. Du bör väl ha en Bluetooth ikon på taskbaren i Windows? Dubbelklicka på den. Jag antar att bluetooth dongeln använder Widcomm's bluetooth mjukvara (vilket nästan alla gör) |
|