Esato

Forum > Regional > Europe, Middle East and Africa > Kimler Türkiye'den ????

Visitors browsing this topic: 1
Add to Bookmarks
Author Kimler Türkiye'den ????
hakkan
T68 gold
From: Turkiye
PM, WWW
Posted: 2002-03-21 13:19
Reply with quoteEdit/Delete This PostPrint this post
Haklisin aslinda, T68 en iyi telefon gibi ama P800 ve ozellikle yakinda cikacak olan Smartphone prototiplerini gorunce T68'in o kadar da muhtesem olmadigina karar verdim. Ozellikle Smartphone'lar Windows isletim sistemine sahip yani bir anlamda ipaq + telefon gibi. Tabii ekranlari ipaq kadar degil ama T68'den de cok daha buyuk.

Cikinca bir de bunlari denersin artik )

Bu kadar tecrubeyi de degerlendir bari ! Bu urunlerle ilgili gorus ve tecrubelerini aktar da bizleri, bunlari almayi dusunenlere referans olsun...

Smartphone'lara goz atmanizi oneririm !
blumx
P990
From:
PM, WWW
Posted: 2002-03-22 09:06
Herkese selam, arkadaslar acikcasi henuz bilgisayarda yapabileceklerimi telefon kadar kucuk bir cihazda yapabilecegimi düsünmüyorum. Yakin gelecekte telefonumda olmasini istedigim extra ozellikler kaliteli fotograf cekmesi ve full color oyun olabilir.

Liquid'in soyledigi gibi kucucuk cihazlarda office programlari kullanmak, yazisma yapmak iskenceden farksiz.

O halde ince, hafif bir notebook ve lu bir telefon mobil calisanlar ve mobil office ihtiyaci olanlar icin idealdir diye dusunuyorum.

Sonuc olarakta, telefon olarak t68 su günlerde en iyi cözüm bence..

[ This Message was edited by: blumx on 2002-03-22 09:07 ]
hakkan
T68 gold
PM, WWW
Posted: 2002-03-25 08:44
Hayrola arkadaslar ! Ses soluk kesildi, haydi canlanin biraz, bilgi paylasilirsa degerlenir, duyduklarinizi, ogrendiklerinizi yazin ki grup Turkiye olarak bir adim one cikalim !

Blumx, bahsedilen T68, SW update'i dogru mu gercekten. Sen arastirdin galiba ! Son durum nedir ?

Bu arada su T68 ve T39'larda yapilan indirim ulkemize ne zaman yansiyacak bilen var mi ?
blumx
P990
From:
PM, WWW
Posted: 2002-03-25 10:29
Selam hakkan, bizimkiler de (DENPA) sw'i EMMAII'den cekiyorlar. Yani tüm dünya ile ayni anda cikacak bizdede. Servisten sordugum biri upgradein kesin olacagini soyledi. Su 16.Hafta olayi olabilir belki..

!! ONEMLI !! : R2B ile Türkçe T9 problemi çözülüyor artık 60-70 karakterden fazla yazabiliyorsunuz ancak,

- Mesajin icinde ş,ğ,ı harfleri olduğu zaman mesaj standart formatta gönderilemiyor ve yine 60harf/SMS oluyor.
- ö,ü,ç harfleri kullanilinca 160harf/SMS gönderilebiliyor.
ionur
P900 no flip
From: Istanbul, Turkey
PM
Posted: 2002-03-25 19:01
arkadaslar, dediginiz gibi normal telefon ucretleriyle email olayi biraz tuzlu oluyor. GPRS super, ama ben su an GPRS bulunmayan bir yerde bulundugum icin tuzlu tuzlu idare etmek durumundayim. Data kablosu gibi aksesuarlar turkiye'de bayagi pahali. Yurtdisindan ucuz bir sekilde getirtmek lazim. Mesela Ingiltere'de hersey mevcut ama orasi bizden pahali. Ornek: HBH-15 bluetooth kulaklik hepsiburada'da 250 milyon civari, expansys.com'da 120 sterlin civari+posta parasi. Ben bluetooth sistemi biraz daha oturduktan ve telefonun software upgrade'i ciktiktan sonra amerikadan bir USB bluetooth adaptoru getirtmeyi dusunuyorum
ionur
P900 no flip
From: Istanbul, Turkey
PM
Posted: 2002-03-25 19:09
smartphone'lar internetten inceledigim kadariyle guzel ama microsoft parmagi var isin icinde. Palmsize PC'lerin bence en buyuk handikapi, islem yaparken arada sirada karsimiza cikan kum saati olayi. Palm OS'e gore cok yavas. O yuzden dusunuyorum ki acaba smartphone yavas olacak mi? T68in su yavas halinden kimse memnun degildir herhalde. Smartphone daha yavas olursa ne olur bilemem
blumx
P990
From:
PM, WWW
Posted: 2002-03-25 20:52
adaptörü için fiyatlar nasil ??
hakkan
T68 gold
PM, WWW
Posted: 2002-03-26 09:13
Biraz daha sabredin, 3Com, 10M ve 50Metre mesafeye etkili 2 adet Bluetooth USB adaptör çıkarıyor. Çok çok yakında fiyatları da 100 $'ın altında olacak, hatta 50 $ söylentileri bile var !

Zaten küçücük bir parça için 100 $ istemek de insafsızlık. T39 ve T68'in içinde zaten var bu 100$'lık parça düşünebiliyor musunuz ? Palm'im için 120$ verip de bir Bluetooth adaptör almak da çok gereksiz geliyor açıkcası.

Haa, bu arada ben hala 2. el bir T68 arıyorum. Bilen veya satan varsa aşağıdaki mail adresine yazsın lütfen.

Hakan: hakkan@hakkan.net
blumx
P990
From:
PM, WWW
Posted: 2002-03-26 11:50
3com USB adaptörü için ARMADA'yi aradim. Kendileri adaptörün 1,5-2 ay içinde gelecegini söylediler. Olmazsa disardan getiririz.. Ayri ayri getirtip bosuna kargo ödemeyelim.. Niyeti olanlarla baglantimizi koparmayalim
hakkan
T68 gold
PM, WWW
Posted: 2002-03-28 07:32
Valla su T39 ve T68'lerin yavasligi konusunda hayretler icindeyim. Bu kadar yavas olacagini hayal bile etmiyordum. Smartphone'larin bu yavaslikta olacagini hic sanmiyorum. Ilk 1-2 ornek belki ancak sonradan kesinlikle Ipaq'lerdeki standarda yakin kalite elde edeceklerdir. Kaldi ki Win CE 2.0'dan 3.0'a gecme sebepleri de bu hiz problemiydi. Yani Microsoft artik tecrubeli ve bu hatayi 2. kez yapmazlar.

Siparis olayina gelince, bahsedilen Bluetooth adaptorler cikinca en azindan 5-6 kisi aliriz diye dusunuyorum. Buradan tekrar yazisalim, 3Com adaptorlerden 10 ya da 50 m'liklerden alalim, ne IR ne de kablo teknolojik degil, cagin gerisinde

Palm OS ise hizli evet ama o kadar da degil. Ozellikle benim gibi cok dolu bir sisteme sahipse cok yavasliyor. Bosken Windows bile cok hizli !
ozzie
T68 gold
PM
Posted: 2002-03-28 11:41
Merhaba arkadaslar..............bu forumda bi ben eksiktim!!
Bende Rotterdam'i temsil edeyim bari!!

T68 kullanicisiyim (3haftadir) ve aslinda teli daha yeni yeni kesfediyorum..
soyle bi sayfayi okudum ve gercekten Turklerin olmadigi yer yokmus!!:)

Ben Kocaeli'liyim ve her sene 2/3 kere TR izine gidiyorum!!!
Turkiyede yeni coverlar ciktimi??? Ben subat'a TRdeken T68 cogu yerlerde satilmiyordu daha!!! Turkiye ben hazirkart kullaniyorum(Turkcell) bu kartlar WAP'i destekliyormu??

Herkeze ciao..................
blumx
P990
From:
PM, WWW
Posted: 2002-03-28 14:00
Selam ozzie, ben istanbul'dayim ama Gebze'de calisiyorum birçok izmit'li arkadasim var.. Hazirkart wap'i destekliyor ama GPRS i destekledigini sanmiyorum.. Belki sen gelene kadar destekler..
ozzie
T68 gold
PM
Posted: 2002-03-28 16:53
Slm.......

Ben tam olarak Ulasli'liyim......Gebze'nin karsisi!!

Ben 3ay sonra yine TR'deyim.....ama GPRS burdada lazim degil TR'dede olmaz herhalde..........zaten GPRS'te hangi functionlar var????
Yani faydasi ne.....nerde oldugunu bilmen haric:)!!??

Ozkar

blumx
P990
From:
PM, WWW
Posted: 2002-03-28 19:52
Ozzie, aslinda GPRS biraz farkli, sen GPS ile karistirmis olabilrsin,

GPS: Global Positioning System
GPRS : General Packet Radio Service

GPS senin söyledigin gibi Dünya'nin neresinde oldugunu , bircok uydu yardimiyla bulmani saglayan gelismis bir pusula sistemi.

GPRS ise bir mobile cihazlar icin veri alısveris protokolü, bu protokol sayesinde sadece kullandigin (gelen-giden) veri kadar odeme yapiyorsun ve WAP'dan daha hizli. Turkcell tarifesine göre

6000 byte = 5.000.-TL
1 MByte = 870.000.- TL yani 1€ bile değil.

1 Mbte veri ise senin yüzlerce WAP sayfası gezmen sonunda olusacak bir veri... Kisaca boyle..

ozzie
T68 gold
PM
Posted: 2002-03-29 12:32
Sagol Blumx...

Gercekten karistirmisim.....zaten telefonla ugrascak fazla zaman bulamiyorum ve bunlarida zaten isten yaziyorum...

GPRS'i daha fazla incelemem lazim, beni meraklandirdin....

Sen kullaniyormusun ve ne icin!!?
Access the forum with a mobile phone via esato.mobi
Goto page:
Lock this Topic Move this Topic Delete this Topic